24 juni 2021 18:40

Veiling van bevestiging van geldschieters

Wat is een veiling met bevestiging van geldschieters?

Een veiling met bevestiging van geldschieters is een vorm van executieverkoop waarbij het hoogste bod pas wordt afgerond nadat het is goedgekeurd en geaccepteerd door de hypotheekhouder. Dit verschilt van een absolute veiling, waarbij de winnende bieder automatisch eigenaar wordt van de woning.

De veiling met bevestiging van de geldschieter is een van de vele soorten veilingverkopen op onroerend goed. Eigenschappen die op deze manier worden verkocht, zijn over het algemeen afgeschermd. De vorige eigenaren zijn vertrokken en de bank is de enige eigenaar geworden.

Belangrijkste leerpunten

  • Bij een veiling met bevestiging van geldschieters wacht het winnende bod op goedkeuring door de bank die de hypotheek heeft.
  • Biedingen kunnen voor of tijdens de veiling worden geaccepteerd.
  • Daarentegen wordt over een korte verkoop onderhandeld tussen een potentiële koper en de bank.

Inzicht in de veiling van geldverstrekkers

Een veiling ter bevestiging van de geldschieter zal worden geadverteerd als onder voorbehoud van bevestiging van de geldschieter. De veiling verloopt normaal, waardoor geïnteresseerde partijen kunnen bieden op het onroerend goed totdat er een hoog bod is ontvangen. De verkoop gaat echter niet automatisch door.

De veilingnotering toont de status van een bod:

  • Een vermelding die aangeeft dat er een “bod in afwachting van bevestiging” is vóór de geplande veilingdatum, betekent dat het bod van een verkoper “nu een bod uitbrengen” is geaccepteerd op voorwaarde van bevestiging.
  • Een vermelding van een “bod in afwachting van bevestiging” na de geplande veilingdatum geeft aan dat een bod op het onroerend goed is geaccepteerd op de veiling en in afwachting is van acceptatie.

Hoe een veiling met bevestiging van geldschieters verschilt van een korte verkoop

 Een korte verkoop is een ander type onroerendgoedtransactie waarbij het aankoopbod afhankelijk is van de goedkeuring van de geldschieter. Het onroerend goed wordt niet op een veiling verkocht. Het wordt verkocht in een overeenkomst tussen de verkoper en een koper voor een prijs die lager is dan de uitstaande hypotheek op het onroerend goed.

Bij een korte verkoop wordt het onroerend goed vermeld door een erkende makelaar en aan potentiële kopers getoond. De koper kan een bod doen aan de eigenaar, die mogelijk in gebreke is of bijna in gebreke blijft met de hypotheek. In dergelijke gevallen moet de kredietverstrekker de transactie beoordelen en goedkeuren.

Bij een veiling met bevestiging van geldschieters is de huiseigenaar uit het proces verwijderd. Het executieproces is al begonnen en in de meeste gevallen staat het pand leeg.

In dit geval heeft de geldschieter een aanvaardbare minimum biedprijs bepaald die hij zal accepteren om verder te gaan met de transactie.

De transactie in eigendom van onroerend goed (REO)

Een andere variant van de executieverkoop is de verkoop in eigendom van onroerend goed (REO). In dit geval heeft de bank de executie al verwerkt en het eigendom van het onroerend goed overgenomen. In de meeste gevallen wordt het onroerend goed onderhouden door een beheermaatschappij die namens de bank werkt.

Omdat het REO-proces kan worden verlengd, is het niet ongebruikelijk dat het pand in slechte staat verkeert of zwaar beschadigd is.

Eigenschap omdraaien

Net als bij short selling, worden REO-eigendommen te koop aangeboden en potentiële kopers inspecteren ze en beslissen of ze een bod uitbrengen. Over het algemeen heeft de bank al bepaald welk bedrag ze accepteert. De voorwaarden van de aankoop zijn “in de huidige staat” en de bank behoudt zich het recht voor om reparaties te weigeren.

Kopers van REO-eigendommen zijn vaak investeerders die beschadigde eigendommen kopen om ze te repareren of bij te werken en ze met winst te verkopen. Deze praktijk wordt gewoonlijk flipping genoemd.